Skip links
Асоциация „Качество на живота" и фирма „ДЪЛГОЛЕТИЕ 200" с иновативно предложение към Община Луковит за развитие на туризма в региона

Асоциация „Качество на живота” и фирма „ДЪЛГОЛЕТИЕ 200″ с иновативно предложение към Община Луковит за развитие на туризма в региона

Асоциация „Качество на живота” и фирма „ДЪЛГОЛЕТИЕ 200″ с иновативно предложение към Община Луковит за развитие на туризма в региона

Асоциация „Качество на живота” предлага амбициозен план за подпомагане на туризма в община Луковит. Основната цел на асоциацията е да превърне Геопарк „Искър-Панега“ в популярна туристическа дестинация, използвайки иновативни стратегии и сътрудничество между държавни институции, местния бизнес и гражданите. 

Подкрепа и партньорство

Асоциация „Качество на живота”, в партньорство с Българската академия на науките, Софийския университет „Св. Св. Климент Охридски”, Нов български университет, Българския Червен кръст, Министерството на туризма и РИОСВ, се обръща към Община Луковит за съдействие в реализирането на редица инициативи за популяризиране на Геопарк Искър-Панега. 

Геопарк Искър-Панега

Геопарк „Искър-Панега“ е разположен в северната част на България, в гр. Луковит и обхваща част от живописната долина на река Искър, известна със своите впечатляващи карстови образувания, скални феномени и уникална флора и фауна. Това място представлява изключителен природен обект, който съчетава геоложки, биологични и културни забележителности.

Защо искаме да развием Геопарк „Искър-Панега“ като нова туристическа дестинация?

Развитието на Геопарк „Искър-Панега“ като нова туристическа дестинация е стратегическа инициатива на Асоциация „Качество на живота“ поради няколко ключови причини:

  1. Опазване на природното наследство: Геопаркът е дом на редица уникални природни и геоложки образувания, които заслужават да бъдат опазени и популяризирани. Чрез развитието на туризма, можем да осигурим необходимите ресурси за опазване и поддържане на тези природни богатства.
  2. Икономическо развитие на региона: Туризмът е мощен двигател на икономическото развитие. С увеличаването на туристопотока в региона, ще се създадат нови работни места и ще се стимулира местният бизнес, което ще доведе до повишаване на жизнения стандарт на местните жители.
  3. Социални ползи: Развитието на туризма ще насърчи общественото участие и сътрудничество между различните заинтересовани страни, включително местната администрация, бизнеса и гражданите. Това ще спомогне за изграждането на по-силно и сплотено общество.
  4. Културно наследство и образование: Геопаркът не само предлага природни забележителности, но и културни и исторически обекти, които могат да бъдат интегрирани в туристическите маршрути. Това ще даде възможност на посетителите да се запознаят с богатата история и култура на региона.
  5. Екологично образование и устойчиво развитие: Чрез различни образователни програми и инициативи, можем да повишим екологичната осведоменост и да насърчим устойчивите практики сред местното население и туристите.
  6. Енергийни зони и уелнес туризъм: Геопарк „Искър-Панега“ е известен със своите високоенергийни зони, които привличат посетители, търсещи духовно и физическо възстановяване. Развитието на уелнес туризма в региона, датиращо още от 2015г., понато като Wellness Zone ще привлече посетители с високи изисквания и значителен разполагаем доход.

Чрез тези усилия, ние от Асоциация „Качество на живота“ се стремим да превърнем Геопарк „Искър-Панега“ е пример за устойчиво развитие и интегриран подход към опазването на природното и културното наследство, което ще донесе ползи както на местното население, така и на посетителите от страната и чужбина.

Спад на туристическия интерес в региона 

Подкрепяме твърденията на инж. Владимир Даскалов, дадени пред Дарик радио през 2022 г.: „Действително миналата година достигнаха до 10 хиляди човека на ден в събота и неделя на тази територия, което е своеобразен национален рекорд”, но всички знаят, че след пандемията от Covid-19 посещаемостта драстично намаля, тъй като Геопаркът „не е утвърдена туристическа дестинация“, както и не е силно популяризиран. 

Освен това, други причини за спад на туристическия интерес в региона са: 

  1. Бързо развитие на други конкурентните дестинации, от което следва спад на интереса към регион Луковит;
  2. Липса на инвестиционен интерес от стратегически инвеститори. Тук отговорността е както на бизнеса, така и до голяма степен на държавните структури, опериращи в региона;
  3. Структурни промени в администрацията на държавните институции, опериращи в региона.
  4. Липса на годишен туристически календар за развитие на туризма, както за една година, така и за дългосрочна програма между пет и десет години напред.

Предишни заслуги на Асоциация „Качество на живота“

Асоциация „Качество на живота“, създадена през 2011г. , е направила множество подобрения в региона само със собствени средства:

  • Популяризиране: Популяризиране на Геопарк Искър-Панега като туристическа дестинация e представена в учебниците по туризъм със съдействието на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ – Катедра „Туризъм“, още през 2015 г., благодарение на Доцент д-р Любен Станев, който е Председател на Асоциация „Качество на живота“ и е доктор на науките по туризъм. Това е единствената докторантура за развиване на нова туристическа дестинация, в който труд съм описал стратегия за успешното развитие на Геопарк „Искър-Панега“. През това време са правени множество изследвания на региона, както и анкетирания по различни методики за клиентската удовлетвореност и туристическия потенциал на региона.

 

  • Реставриране: Продължаване на дейността по реставрация на скален манастир „Св.Марина“, от г-н Флориан Марков, която той стартира през 2006г. Възстановихме и реставрирахме скален манастир през 2015г., съвместно с проф. Христо Смоленов (гр.София), Яни Костадинов (гр.Плевен), Иван Карабетев (гр.Пловдив), Гълъбин (гр. Варна), Любен Станев Лалев (гр. Луковит), Валентин Павлов (гр.Левски) и други членове на Асоциация „Качество на живота“ с лични средства. 

Освен тези специалисти, допринесли за реставрацията на скалният манастир „Св.Марина“, е необходимо да се засвидетелства признание и внимание към онези, които и към днешна дата продължават да инвестират и работят, отново само с лични средства,  за развитието на дестинацията „Луковит-Карлуково“. Това са: г-н Адриан Йорданов и г-н Флориан Марков, както и много други.

Скален манастир „Св.Марина“ преди и след реставрация
  • Енергийно изследване: През 2013г. с помощта на проф. Христо Смоленов и проф. Диана Гергова свикахме комисия за замерване на енергийния потенциал на територията на Геопарк Искър-Панега. 

Установи се, че в района има силно енергийна зона, която може да се използва за възстановяване на енергийния баланс на туристите и партньорите на Асоциацията. 

Там всеки човек може да се зареди с положителна енергия, която ни е така нужна днес в забързаното и претоварено ежедневие. Високоенергийните места в света се броят на пръсти, и това, че те се търсят от местни и международни турисисти, които желаят да възстановят здравето, съня и психичният си баланс, да подмладят тялото и духа си, както и да получат духовно прозрение, е неоспорим факт. 

Популяризирането на резултата от енергийното изследване би довело до увеличаване на туристопотока в пъти, би спомогнало за привличане на посетители с високи изисквания, но и значителен разполагаем доход, което ще доведе до повишаване приходите на общината, създаването на допълнителен поминък  и подобряване на благосъстоянието на хората в нея.

Финансиране и подкрепа

Финансирането на начинанието може бъде осигурено чрез комбинация от държавни субсидии, частни инвестиции от фирма „ДЪЛГОЛЕТИЕ 200 и целеви дарения. Една от предложените мерки е събирането на входна такса в геопарка, средствата от която ще бъдат дарени на Асоциация „Качество на живота” за реализация на маркетинг и брандинг стратегии. Тази стъпка ще осигури необходимите ресурси за кандидатстване на Геопарк „Искър-Панега“ в подобни класации като най-добра европейска дестинация – EDEN и за признаването му като първия геопарк в България, част от Световното природно-културно наследство част от ЮНЕСКО.

Инициативи и проекти

    1. Популяризиране и маркетинг:
      • Участие в национални и международни туристически изложения.
      • Рекламни и PR кампании за позициониране на Геопарк Искър-Панега като безопасна и привлекателна дестинация.
      • Комуникационни кампании за насърчаване на вътрешния и входящия туризъм.
    2. Поддържане, развитие и енергийни изследвания:
      • Поддържане и популяризиране на дейността на манастирите в регионите.
      • Провеждане на изследвания за енергийния потенциал на региона, който може да се използва за възстановяване на енергийния баланс на туристите.
    3. Wellness-Zone Луковит-Карлуково:
      • Разработване и внедряване на концепцията за уелнес зона, която включва енергийни зони и природни обекти, привличащи туристи с високи изисквания и значителен разполагаем доход.
  • Популяризиране на уникалният продукт „Златен парк“, създаден от г-н Адриан Йорданов.
  • Участие в европейската инициатива за отличаване на нови туриситически обекти  (EDEN) за прослава на гр. Луковит

Подкрепа на Мисията на Министерство на туризъм

С подкрепата, която указват на Асоциация „Качество на живота“, експерти по туризъм от фирма „ЕКСПЕРТИТЕ“ ЕООД, Софийски Университет „Св.Св.Климент Охридски“, Нов Български Университет и Българска Академия на науките, се обсъжда проекто-бюджет от 2023г. на Министерство на туризма, в който са предвидени целите и средствата за 2024 г. и бюджетна прогноза за периода 2025-2026г.: ПРОЕКТОБЮДЖЕТ ЗА 2024 г. И БЮДЖЕТНА ПРОГНОЗА ЗА ПЕРИОДА 2025-2026 г. НА МИНИСТЕРСТВО НА ТУРИЗМА В ПРОГРАМЕН ФОРМАТ (ПО ОБЛАСТИ НА ПОЛИТИКИ/ФУНКЦИОНАЛНИ ОБЛАСТИ И БЮДЖЕТНИ ПРОГРАМИ).

Необходима е финансова, социална, интелектуална и експертна помощ от външни инвеститори, държавни администрации и институции, както и неправителствени сдружения. 

Подкрепа за мисията на Министерство на туризма:

Подкрепяме мисията на Министерство на туризма и желаем активно да развием идеята за Геопарк „Искър-Панега“ като туристическа дестинация, базирана на стратегическите точки:

  • Развитие на туристическа политика: Развитие и прилагане на целенасочена и последователна туристическа политика за създаване на благоприятна среда за устойчив туризъм, конкурентоспособен туристически сектор и качествен туристически продукт.
  • Партньорства: Политика на дългосрочни партньорства на международно, национално, регионално и местно ниво между всички заинтересовани страни.
  • Национален маркетинг: Ефективен национален маркетинг за утвърждаване на Геопарк „Искър-Панега“ като известна и предпочитана дестинация за целевите чуждестранни и български туристи през всички сезони на годината.

Това са и точките, които ще следваме за развиването на гр. Луковит и Геопарк „Искър-Панега“ като туристическа дестинация. Асоциация „Качество на живота“ цели да подобри качеството на живот на жителите и да популяризира природните красоти на региона. 

Община Луковит и бизнес сектора като пример за ефективно сътрудничество

Община Луковит има потенциала да се превърне в пример за ефективно сътрудничество между общината, местния бизнес и гражданите. Чрез активно участие в инициативите на асоциацията, общината ще покаже как координираните усилия могат да доведат до значителни подобрения в туристическата инфраструктура, привличане на нови инвестиции, намаляване на емиграционния процес както и безработицата.

Дали това ще стане реалност, очакваме да разберем в следващите дни.

Заключение

Инициативите на Асоциация „Качество на живота” са насочени към устойчиво развитие и популяризиране на Геопарк Искър-Панега. С подкрепата на Община Луковит и местния бизнес, регионът може да се превърне в водеща туристическа дестинация, което ще подобри качеството на живот на жителите и ще привлече нови посетители. Сътрудничеството между всички заинтересовани страни ще осигури необходимите ресурси и експертиза за успешна реализация на тези амбициозни планове.

 

Оставете коментар

Skip to content